• 24 kwietnia 2024

Udało się, otrzymałeś dotację unijną i będziesz mógł dzięki niej rozwijać swoją działalność. Może pojawiła się jednak u Ciebie wątpliwość, jak dobrze zrealizować projekt i nie narazić się na zwrot w trakcie jego trwania i w okresie trwałości 3-5 lat po jego realizacji. Co zrobić, aby jak najlepiej wykorzystać otrzymane środki?

Skorzystaj z pomocy specjalistów

Starając się o dofinansowanie ze środków unijnych, wiele osób korzysta z pomocy firm doradczych. Nie ma w tym nic dziwnego – jest to proces wymagający sporządzania dużej ilości dokumentów oraz przestrzegania narzuconych wymogów i terminów. Osoba, która się na tym zwyczajnie nie zna może mieć obawy, że nie uda jej się dopilnować wszelkich formalności i przez to nie otrzyma dotacji. W przypadku, gdy już otrzymamy wsparcie w postaci dotacji unijnej, również warto skorzystać z pomocy firmy doradczej. Pomoże ona nie tylko podczas ubiegania się o środki unijne, ale również po ich otrzymaniu. Z jakich usług w tym zakresie możesz skorzystać? Przede wszystkim pomoże podjąć działania przed realizacją zamówienia. Należą do nich:

  • Przeprowadzenie oszacowania wartości zamówienia,
  • Przygotowanie i publikacja zapytania ofertowego,
  • Ocena i wybór ofert,
  • Przygotowanie protokołu wyboru i publikacji wyniku,
  • Zawarcie umowy z dostawcą/wykonawcą.

Po zawarciu umowy warto jest wciąż kontrolować przebieg realizacji zamówienia. Firmy doradcze oferują w tym zakresie:

  • Przygotowanie do kontroli oraz osobistą asystę podczas jej trwania,
  • Przygotowanie raportów z postępu realizacji projektów lub prac B+R,
  • Przygotowanie wniosków o płatność,
  • Przygotowanie sprawozdań z trwałości projektu oraz pomoc w utrzymaniu celów i wskaźników.

Dzięki temu będziesz miał pewność, że Twoje środki zostaną wykorzystane najlepiej oraz z zachowaniem wszelkich rygorystycznych wymagań. To uchroni Cię przed problemami w przyszłości.

projekty unijne

Cena rozliczania projektów unijnych

Nie można jednoznacznie określić ceny za rozliczenie projektów unijnych przez firmę doradczą. Wycena usług jest bowiem za każdym razem ustalana na podstawie indywidualnych potrzeb konkretnego klienta. Zależy ona między innymi od zakresu zleconych prac, rodzaju projektu oraz zakresu inwestycji. Dlatego aby poznać cenę, jaką przyjdzie Ci zapłacić za tę usługę, musisz skontaktować się z wybraną firmą doradczą i przedstawić swoją sytuację. Warto jednak pamiętać, że jest to opłacalny wydatek, który pozwoli Ci jak najlepiej rozdysponować swoje środki i zapewni ich bezpieczeństwo.

Komu zaufać?

Poszukując firmy doradczej, która pomoże Ci zająć się Twoimi funduszami, musisz dokonać właściwego wyboru. Będzie od niego zależała efektywność realizacji Twoich działań. Na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim warto znaleźć firmę, która może się pochwalić długim stażem w danej branży. Jeżeli firma funkcjonuje na rynku przez dłuższy czas, zdążyła zdobyć spore doświadczenie, a tym samym wypracować metody działania przynoszące sukces. Jeżeli taka firma działa skutecznie, będzie miała na swoim koncie dużo zrealizowanych projektów, pojawi się także w rankingach firm konsultingowych. Bez problemu znajdziesz również w Internecie opinie klientów, którzy skorzystali z jej usług. Dzięki temu będziesz miał pełen obraz działania firmy i przekonasz się, czy warto powierzyć jej swoje finanse. Odpowiednio wybrana firma doradcza wesprze Cię na każdym etapie pozyskiwania oraz wydawania środków unijnych. Dzięki temu będziesz spokojny, że wszystkie procedury przebiegają zgodnie z wymaganiami.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top