• 24 kwietnia 2024

Kredyt hipoteczny zaciągany jest głównie na zakup mieszkania lub budowę domu; nazywamy nim umowę cywilnoprawną, zawieraną pomiędzy klientem a bankiem, dla którego to właśnie hipoteka jest swoistym rodzajem zabezpieczenia długoterminowego kredytu.

Na podstawie obliczonej zdolności kredytowej, bank potrafi określić proponowaną wielkość kredytu i okres, który może przeznaczyć na jego spłatę. Przekonaj się, jaką zdolnością kredytową powinieneś dysponować, by otrzymać kredyt hipoteczny!

Zdolność kredytowa może różnić się w zależności od banku - każdy z nich posiada inną metodologię dotyczącą wyliczania kredytowania. Dla przykładu, Credit Agricole Bank Polska jest w stanie udzielić kredytu do 618 216,00 zł, Alior Bank - 588 547,58 zł, Bank Millennium natomiast - do 400 000,00 zł. 

Warto zwrócić uwagę na raty równe i malejące. PKO BP w ratach malejących jest skłonny pożyczyć „zaledwie” 391 500,00 zł, przy ratach rosnących natomiast już 507 100,00 zł.  Czym różnią się raty równe i raty malejące? W przypadku rat malejących co miesiąc uiszczasz bankowi taką samą część kapitału, który pożyczyłeś, a odsetki naliczane zostają od zmniejszającego się zadłużenia. Raty równe charakteryzują się początkowym spłacaniem większej ilości odsetek, powolniejszym pozbywaniem się zadłużenia i zwiększającym się z upływem czasu udziałem raty kapitałowej.

Przy obliczaniu zdolności kredytowej, banki sugerują się przede wszystkim wysokością miesięcznego dochodu potencjalnego kredytobiorcy, a także rodzajem zatrudnienia i długością jego trwania. Nie bez znaczenia pozostaje historia kredytowa w BIK, wielkość spłacanych zobowiązań (można do nich zaliczyć inne pożyczki, limity na kartach kredytowych, alimenty itd.), liczba osób w gospodarstwie domowym i liczba osób będąca na utrzymaniu wnioskodawcy. Zdarza się, że przy udzielaniu kredytu hipotecznego banki zwracają uwagę także na koszty utrzymania domu (czynsz, rachunki), samochodu i osób w gospodarstwie domowym.

Zdolność kredytową do kredytu hipotecznego najlepiej obliczyć samodzielnie. Można to zrobić online dzięki kalkulatorowi zdolności kredytowej, wpisując w niego okres kredytowania, ilość osób, które składają się na gospodarstwo domowe, swoje miesięczne wydatki i dochody netto. Kalkulator online można znaleźć na wielu stronach internetowych po wpisaniu odpowiedniej frazy do wyszukiwarki Google. Narzędzie jest całkowicie darmowe. Warto pamiętać, że wyniki, które oferuje, są wynikami przybliżonymi, a po szczegółową analizę zdolności kredytowej najlepiej udać się do fizycznego oddziału banku.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top