• 29 marca 2024

Jak się dowiadujemy nawet połowa kupowanych w Polsce nieruchomości jest kupowanych dla zysku. Ostatnie dane jakie podaje Narodowy Bank Polski z pierwszego kwartału 2019 roku pokazują, żę coraz więcej osób kupuje mieszkanie, ponieważ jest to dla nich inwestycja. Z badań jakie się pojawiły około 46% kupowanych nieruchomości na rynku wtórnym jest potem wynajmowanych albo nabywanych z nadzieją, że w czasie nastąpi wzrost wartości takiego lokalu. Zgodnie z danymi jakie podało NBP około 23 procent badanych chce przeznaczyć kupowaną nieruchomość pod wynajem. 9 procent nabywców będzie myśleć o wynajmie albo będzie chciało przeznaczyć nieruchomość do własnych celów.

Mniej więcej około 8 procent liczy na wzrost wartości nieruchomości w czasie, a około 6% procent będzie rozważać dochody z najmu albo odsprzedania w przyszłości tego lokalu z zyskiem. To oznacza, że mniej więcej około 46% mieszkań z rynku wtórnego będzie kupowanych dla zysku. Pozostałe około 27 ankietowanych kupuje mieszkanie kolejno by poprawiać dotychczasowe warunki bytowe, albo jest to pierwsze mieszkanie dla siebie albo dla członka rodziny. Z kolei na rynku pierwotnym wiele więcej nieruchomości kupowanych jest do zamieszkania przez właścicieli. Chęć zysku. Przyczyna wzrostu zainteresowania lokalami na wynajem, może być także wzrost stawek o 8 procent w porównaniu do pierwszego kwartału ubiegłego roku.

Jak podaje nam Puls Biznesu przeciętna cena wynajmu za metr wynosi mniej więcej od 30 do 56 złotych. Ta druga kwota będzie dotyczyć oczywiście najdroższych rynków najmu a więc Warszawy czy Gdańska. W przypadku mieszkania z powierzchnią około 50 metrów kwadratowych właściciel może wyjściowo oczekiwać 2800 złotych. To koszt bez liczenia opłat administracyjnych oraz licznikowych. Jak więc wyglądają średnie koszty wynajmu w naszym kraju? NA portalu bakier.pl znajdziemy informację, że największa średnica cena wynajmu mieszkania będzie nakładana przez wynajmujących w Warszawie, gdzie jest to około 4500 złotych miesięcznie. W innych dużych miastach wygląda to następująco:Bydgoszcz - 1878 złotych, Gdańsk - 2691 złotych, Katowice - 1810 złotych, Kraków - 2351 złotych, Lublin - 2238 złotych, Łódź - 1742 złotych, Poznań - 1977 złotych, Szczecin - 2053 złotych, Wrocław - 2431 złotych. Natomiast dane Forsal podają, że na początku 2019 roku rentowność inwestycji w nieruchomości pod wynajem utrzymywała się na poziomie około 7 procent brutto rocznie mieszkania małe oraz średnie przy założeniu, że taki lokal będzie wynajmowany przez cały rok.

Mimo coraz wyższych cen mieszkań oraz konieczności podnoszenia czynszów zainteresowanie lokalami pod wynajem jest cały czas całkiem duże - jak podaje serwis sąsiedzki.pl najczęściej wyszukiwane są mieszkania na sprzedaż i wynajem w dużych miejscowościach takich jak: Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk czy Łódź (https://sasiedzki.pl/nieruchomosci/mieszkania/mazowieckie/warszawa,db?status=1&min_price=1&max_price=1000000&number_of_rooms=-1&view=list) - z tego powodu Polacy wybierają częściej inwestowanie w mieszkania na wynajem niż w lokaty i w najbliższym czasie tendencja taka nie ulegnie raczej zmianie. 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top