Zdolność kredytowa to nic innego jak możliwość spłacenia wnioskowanego kredytu lub pożyczki wraz z odsetkami naliczonymi według umowy. Pomimo, że każda osoba, która posiada regularne wpływy, dysponuje zdolnością kredytową, jej wielkość może się różnić w zależności od wysokości przychodów i sytuacji potencjalnego kredytobiorcy. Pragniesz zaciągnąć kredyt, ale nie wiesz, na jaki możesz sobie pozwolić? Najwłaściwszym krokiem będzie obliczenie swej zdolności kredytowej. Sprawdź, jak to zrobić!
Zdolność kredytową w łatwy sposób możesz obliczyć samodzielnie. By to zrobić, warto skorzystać z internetowego kalkulatora zdolności kredytowej - w sieci jest ich całe mnóstwo. Znajdziesz je na stronach banków i nie tylko. Po zdecydowaniu się na dany kalkulator, wystarczy wybrać konkretny okres spłaty. Pamiętaj, że dla kredytu gotówkowego wynosi on max. 120 miesięcy, dla hipotecznego zaś 35 lat. Następnie istotny jest wybór posiadanego oprocentowania i rodzaju rat, a także podanie danych dotyczących swoich zobowiązań (limity na kartach kredytowych, sumy rat pozostałych kredytów i stałych opłat, np. wysokość czynszu i rachunków za prąd czy gaz). Kolejny krok to informacje dotyczące miesięcznego dochodu gospodarstwa domowego i liczby osób w gospodarstwie domowym. Po wpisaniu opisanych danych wystarczy kliknąć przycisk „Oblicz zdolność kredytową” - na ekranie pojawi się wynik obliczeń, ukazujący maksymalną kwotę kredytu możliwą do uzyskania.
Zastanawiasz się, jak obliczyć zdolność kredytową dla kredytu hipotecznego? Całkiem podobnie, jak w przypadku kredytu gotówkowego. Informacje, które przydadzą się przy jej wyliczaniu to: liczba osób w gospodarstwie domowym, miesięczny dochód gospodarstwa domowego, suma miesięcznych rat kredytowych gospodarstwa domowego, dane na temat limitów kart kredytowych kredytobiorców oraz limitów w rachunkach bieżących, informacje dotyczące innych miesięcznych, stałych zobowiązań kredytobiorców, a także okres kredytowania. Zdolność kredytową dla kredytu hipotecznego z powodzeniem możesz sprawdzić zarówno online, jak i telefonicznie lub osobiście w placówce banku.
Komentarze (0)