Cel już masz, teraz potrzebujesz środków do jego realizacji. Chcesz wziąć kredyt, ale obawiasz się, że twoja zdolność kredytowa jest niewystarczająca? Sprawdź, co zrobić, żeby ją podnieść!
Wysokość dochodów i wielkość dotychczasowych zobowiązań - oto główne czynniki brane pod uwagę przez bank w przypadku obliczania zdolności kredytowej. Każdy z banków przed udzieleniem kredytu obowiązkowo sprawdza raport z BIK (Biura Informacji Kredytowej), w którym zawarte są informacje dotyczące zobowiązań kredytobiorcy spłacane w przeszłości. By podnieść swoją zdolność kredytową, warto zadbać o terminowe regulowanie płatności. Pamiętaj, że twoje zobowiązania w BIK są widoczne do 5 lat wstecz!
Dostajesz prowizje lub premie? Świetnie! Twój bank na pewno weźmie to pod uwagę.
Przy zasięganiu kredytu ważne jest także źródło osiąganych dochodów - środki finansowe otrzymasz zdecydowanie szybciej w przypadku, w którym jest ono legalne i udokumentowane. Oczywiście najkorzystniejsza będzie tutaj umowa o pracę. Najlepiej, gdy długość czasu przepracowanego u obecnego pracodawcy w trakcie zaciągania kredytu wynosi minimum 6 miesięcy. Zdolność kredytowa zależy także od tego, przez kogo kredytobiorca został zatrudniony. Jeśli pracodawcą jest instytucja lub placówka państwowa, bank udzieli kredytu chętniej. W drugiej kolejności największą szansę na uzyskanie pożyczki posiadają osoby zatrudnione w spółkach akcyjnych i spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością.
Ważna jest także ciągłość zatrudnienia. Zmieniłeś pracodawcę w ciągu 2 tygodni od zerwania poprzedniej umowy? W twojej zdolności kredytowej nic się nie zmienia. Okres ten wynosił więcej niż 14 dni? Twój staż pracy uwzględniany przy zaciąganiu kredytu zeruje się, dlatego powinieneś wstrzymać się ze złożeniem wniosku kredytowego przez kolejne 3 lub 6 miesięcy, w zależności od konkretnego banku.
Nie bez znaczenia pozostaje wiek kredytobiorcy. Okazuje się, że im szybciej zdecydujesz się na kredyt, tym lepiej, ponieważ maksymalny okres, na który można go zaciągnąć, wynosi 35 lat. Absolutnie nie oznacza to jednak, że będąc w średnim wieku jesteś pozbawiony zdolności kredytowej!
Kolejnymi branymi pod uwagę czynnikami są: stan cywilny kredytobiorcy oraz liczba osób przypadających na gospodarstwo domowe i związane z tym koszty utrzymania domu. Są one istotne dla banku tak samo, jak pozostałe zobowiązania stałe (np. alimenty, zaciągnięte pożyczki itd.).
Pamiętaj o odpowiednim wyborze waluty! Mimo, że kredyty walutowe są dostępne coraz rzadziej, różnice w kosztach odsetkowych pomiędzy nimi a kredytami w złotówkach są mocno zauważalne.
Podnoszenie zdolności kredytowej jest procesem długotrwałym, jednak opłacalnym. Warto rozpocząć je od zatroszczenia się o swoją historię w BIK. Kolejnym krokiem jest spłata dotychczasowych zobowiązań, sprawdzenie zdolności kredytowej (można to zrobić online) oraz zadbanie o wkład własny. Kredyty z wkładem własnym to tańsze rozwiązanie wymagające mniejszego oprocentowania i mniejszej zdolności kredytowej. Przy zwiększaniu zdolności kredytowej można także ograniczyć koszty utrzymania gospodarstwa domowego oraz dokonać rozdzielności majątkowej w przypadku złej przeszłości w BIK współmałżonka. W razie braku partnera dobrym rozwiązaniem będzie znalezienie współkredytobiorcy. Zdecydowanie bezpieczniejszymi kredytami są te zaciągane w złotówkach, a składanie wniosku kredytowego do większej ilości banków niż 3 wpłynie negatywnie na scoring punktowy w BIK.
Terminowe opłacane podatków i składek, właściwa forma opodatkowania przedsiębiorcy, wysokość przychodów i wielkość kosztów prowadzonej działalności, jej majątek, określany jako aktywa, wiek kredytobiorcy, jego stan cywilny i liczba osób będących na jego utrzymaniu to czynniki, na których należy się skupić przy podnoszeniu zdolności kredytowej działalności gospodarczej. Banki, analizując zdolność kredytową przedsiębiorstwa, niejednokrotnie uwzględniają w obliczeniach również strukturę kapitału, źródła finansowania działalności oraz wysokość przychodów i wielkość kosztów, które ponosi.
Komentarze (0)