Leasing podzielić możemy na leasing operacyjny i leasing finansowy. W przypadku leasingu operacyjnego, przedmiot wzięty w dzierżawę pozostaje własnością firmy leasingowej. Z opcji tej korzystają najczęściej firmy transportowe, ponieważ każda z rat leasingu jest kosztem uzyskania przychodu i obniża w oczach banku dochód firmy, warto jednak pamiętać, że niższy dochód wiążę się z niższą zdolnością kredytową. Leasing finansowy wpływa na zdolność finansową znacznie mniej, niż leasing operacyjny, ponieważ w jego przypadku leasingowany przedmiot zostaje wykazany w księgach firmowych, a co za tym idzie - do kosztów uzyskania przychodu zaliczają się zarówno odsetki od rat leasingu, jak i odpisy amortyzacyjne.
Banki przychylne są zdecydowanie bardziej dla wszystkich korzystających z finansowego typu leasingu, ponieważ w mniejszej mierze wpływa on na wysokość uzyskanych przez firmę przychodów.
Wykorzystałeś możliwy limit zadłużenia w bankach i nie jesteś w stanie kupić samochodu na kredyt? Sięgnij po leasing! Nie jesteś zainteresowany zadłużaniem się w banku? Cóż… Również sięgnij po leasing!
Do głównych kryteriów oceny zalicza się przede wszystkim obroty firmy, jej dochód, majątek, zobowiązania, czas działalności, historię i ogólne wskaźniki.
Biorąc pod uwagę ostatni zamknięty ruch obrachunkowy, z reguły będziesz w stanie otrzymać leasing w kwocie, która nie przekroczy 50-60% rocznego obrotu twojej firmy. Oczywiście ważne jest, aby obroty przedsiębiorstwa rosły lub utrzymywały się na tym samym poziomie; tendencja zniżkowa jest w tym wypadku niepożądana. Naprzemiennie z obrotami firmy często bierze się pod uwagę jej dochód, który teoretycznie powinien być wyższy, niż 12 rat leasingu, zależy to jednak od konkretnej, uargumentowanej odpowiednio sytuacji.
Majątek firmy określany jest głównie ilością środków pieniężnych oraz maszyn, samochodów, udziałów w innych firmach i faktem, czy to właśnie firma jest właścicielem nieruchomości. W przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych, brany jest pod uwagę również majątek prywatny właściciela i ewentualnych wspólników firmy. Do udzielania leasingu zdecydowanie bardziej preferowane są firmy ze zgromadzonym majątkiem własnym.
BIK, BIG, KRD, BRKN, Infomonitor… Firmy leasingowe z pewnością sprawdzą twoje zobowiązania kredytowe i fakt, czy nie regulujesz ich z opóźnieniem - jeśli tak, leasingu możesz nie otrzymać. Większość z leasingowych przedsiębiorstw wymaga od 6 do 12 miesięcy funkcjonowania działalności do udzielenia dzierżawy; niektóre oczekują nawet, by twój biznes funkcjonował co najmniej przez klika lat.
Ewentualne zobowiązania firmy wiążą się z zaciągniętymi kredytami, pożyczkami itd. oraz wysokością miesięcznych płatności, do wskaźników należy natomiast wskaźnik ogólnego zadłużenia, wskaźnik kapitałów własnych, wskaźnik płynności bieżącej i szybkiej oraz wskaźniki rentowności oraz rotacji należności i zapasów.
Jeśli jesteś zainteresowany leasingiem samochodu lub niedrogiej maszyny, procedury jej przyznania będą najprawdopodobniej znacznie uproszczone.
Komentarze (0)