• 12 października 2024

Procedura zakupu lub sprzedaży nieruchomości składa się z kilku ważnych kroków. Jednym z nich jest podpisanie ważnego dokumentu, którym jest umowa przedwstępna w formie aktu notarialnego, która ma na celu określić zobowiązania między kupującym i sprzedającym.

Kiedy chcesz nabyć lub sprzedać nieruchomość, z pewnością zależy Ci na odpowiednim zabezpieczeniu swoich interesów. Istnieją dwa rodzaje umowy przedwstępnej, ale to właśnie umowa w formie aktu notarialnego zapewnia możliwość dochodzenia swoich praw.

Dlaczego umowa przedwstępna w formie aktu notarialnego jest bardziej korzystna?

Zazwyczaj każda procedura sprzedaży lub nabycia nieruchomości dzieli się na kilka etapów. Jednym z nich jest podpisanie umowy przedwstępnej. Jeśli decydujesz się na umowę pisemną, bez formy aktu notarialnego, musisz zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy. Taka umowa również jest ważna, ale nie zapewnia skutecznego dochodzenia swoich praw. Ludzie często decydują się na ten rodzaj umowy, poniewaz jest ona łatwiejsza w zawarciu. Ma to jednak swoje konsekwencje takie jak:

  1. Łatwość zmiany takiej umowy może oznaczać słabe zabezpieczenie praw nabywcy.
  2. Konsekwencją podpisania takiej umowy jest to, że możesz się domagać jedynie naprawienia szkody, co w efekcie oznacza domagania się odszkodowania tzw. ujemnego interesu umowy.

Podsumowując - umowa przedwstępna podpisana bez udziału notariusza jest zdecydowanie mniej korzystna, ponieważ niewystarczająco chroni interesy stron. Taka umowa, owszem pozwala zaoszczędzić i łatwo wprowadzić zmiany, ale tym samym - w przypadku jakichkolwiek nieścisłości - nie zapewnia Ci skutecznego dochodzenia swoich praw.

akt notarialny

Umowa przedwstępna w formie aktu notarialnego - gwarancja wiarygodności

Jeśli planujesz zakupić lub sprzedać nieruchomość i zależy Ci na pełnej ochronie swoich interesów, koniecznie powinieneś sporządzić umowę przedwstępna u notariusza. Wpis roszczenia, który z niej wynika, będzie wpisany do księgi wieczystej, a dodatkowo notariusz sprawdzi wiarygodność wszystkich dokumentów. Obecność notariusza to również gwarancja tego, że umowa zostanie sporządzona w poprawny sposób, zgodnie z obowiązującym prawem. W efekcie - podpisanie takiej umowy stawia w dużo lepszej pozycji Ciebie np. jako kupującego. W razie jakichkolwiek problemów możesz domagać się przed sądem swoich praw do lokalu.

Zwłaszcza w sytuacjach, gdy jesteś pewny decyzji kupna lub sprzedaży nieruchomości umowa przedwstępna w formie aktu notarialnego, jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ trwale wiąże obie strony. W efekcie nie można się z niej wywiązać bez poniesienia konsekwencji.

Poniesienie dodatkowych kosztów w związku z podpisaniem umowy przedwstępnej w formie aktu notarialnego łączy się z gwarancją zabezpieczenia swoich interesów. Taka umowa zawiera istotne postanowienia i precyzuje, o jaką nieruchomość chodzi, a także określa jej cenę. W efekcie sprawia, że proces kupna lub sprzedaży nieruchomości staje się bezpieczniejszy i w razie jakichkolwiek nieścisłości umożliwia sprawne dochodzenie swoich praw.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top